درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, اروپا و آمریکا, برگزیده, تیتر روز, جهان  »   ترکیه امریکا را به‌علت استفاده از پایگاه اینجرلیک تهدید کرد
16 دی 1395 , ساعت 10:01
ترکیه امریکا را به‌علت استفاده از پایگاه اینجرلیک تهدید کرد

ترکیه امریکا را به‌علت استفاده از پایگاه اینجرلیک تهدید کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن، فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه، می‌گوید عدم‌حمایت هوایی امریکا از عملیات نظامی آنکارا در سوریه، احساسات عمومی منفی را بر سر استفادۀ واشنگتن از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه برانگیخته است.

ترکیه در چند هفتۀ گذشته نارضایتی خود را از خودداری ائتلاف تحت رهبری امریکا از حمایت هوایی از عملیاتی که آنکارا ادعا می‌کند با هدف آزادسازی منطقۀ الباب از دست گروه تروریستی داعش صورت می‌گیرد، ابراز کرده است.

ایشیک چهارشنبه (15 دی) گفت «این موضوع به بروز یک ناامیدی جدی در افکار عمومی ترکیه منجر می‌شود.»

وی با اشاره به پایگاه هوایی اینجرلیک که در شهر آدانا در جنوب ترکیه قرار دارد و ائتلاف تحت رهبری امریکا هواپیماهایی را که در کمپین به اصطلاح ضد داعش استفاده می‌کند، در آن مستقر کرده است، گفت: «ما به متحدانمان می‌گوییم … که این موضوع به بروز سؤالاتی دربارۀ اینجرلیک منجر می‌شود.»

ایشیک افزود: «این موضوع که کشورهای هم‌پیمان ما، به‌ویژه کشورهایی که ما در ناتو با آن‌ها سال‌هاست همکاری می‌کنیم، کشورهایی که ائتلافی علیه داعش تشکیل دادند … حمایتی را که از آنان خواستیم، از ما دریغ می‌کنند، تأمل‌برانگیز است.»

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد امریکا و متحدانش هر چه زودتر حمایت هوایی از عملیات ترکیه را شروع کنند.

در همین حال، مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه، نیز از عدم‌حمایت هوایی واشنگتن از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه انتقاد کرد و حضور کارکنان امریکایی در پایگاه هوایی اینجرلیک را زیر سؤال برد.

هرچند وی گفت امریکا همچنان «متحد مهم» ترکیه است اما این سؤال را نیز مطرح کرد: «اگر (قرار باشد) شما در این مهم‌ترین عملیات از ما حمایت نکنید پس به چه دلیل در پایگاه هوایی اینجرلیک مستقر شده‌اید؟»

آنکارا از 3 شهریور امسال با ادعای مبارزه با تروریست‌های داعش، عملیات نظامی موسوم به «سپر فرات» را در خاک سوریه آغاز کرد. به عقیده کارشناسان این عملیات با هدف سرکوب کردهای سوریه و عقب راندن آن‌ها به شرق رود فرات صورت گرفته است. دمشق بارها ضمن انتقاد از این اقدام آنکارا، مداخلۀ نظامی ترکیه را نقض آشکار حق حاکمیت سوریه خوانده است.

تانک‌های ارتش ترکیه به‌سوی شهر مرزی جرابلس در سوریه حرکت می‌کنند، 3 شهریور 1395 (عکس از رویترز)تانک‌های ارتش ترکیه به‌سوی شهر مرزی جرابلس در سوریه حرکت می‌کنند، 3 شهریور 1395 (عکس از رویترز)

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، اخیراً گفته بود امریکا به تعهد خود دربارۀ حمایت هوایی از عملیات آنکارا در سوریه عمل نکرده است.

وی افزود ما به‌رغم عمل نکردن ائتلاف تحت رهبری امریکا به وعده‌هایش دربارۀ حمایت هوایی از عملیات نظامی ترکیه برای آزادسازی الباب این شهر را از دست تروریست‌های داعش آزاد خواهیم کرد.

امریکا در برابر فشار ترکیه تسلیم می‌شود

در پی تهدید غیرمستقیم ترکیه یک مقام نظامی امریکا گفت «ائتلاف ضد داعش» آماده است از نیروهای ترکیه که در شمال سوریه مستقر شدند، حمایت کند و گفتگوها دربارۀ این موضوع در حال برگزاری است.

سرهنگ جان دوریان افزود: «من می‌توانم به شما اطمینان بدهم که این گفتگوها در حال برگزاری است و ترک‌ها از برخی از این مسائل که ممکن است در شرف وقوع باشند، مطلع هستند.»

وی خاطرنشان کرد هواپیمای امریکایی که اخیراً در ارتباط با درخواست‌های ترکیه برای «نمایش قدرت» بر فراز الباب به پرواز درآمد، این منطقه را بمباران نکرد.

این تحولات در حالی مطرح می‌شود که گفته می‌شود ترکیه یکی از اصلی‌ترین طرفداران گروه‌های پیکارجو در سوریه به شمار می‌رود.

آنکارا همچنین به آموزش و مسلح کردن عناصر تکفیری، تسهیل ورود آن‌ها به سوریه و خرید نفت قاچاق از پیکارجویان متهم است.

 

 

پرس تی‌وی فارسی

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت