درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, برگزیده, جامعه, در شهر  »   یک‌سوم جمعیت کشور در کلان‌شهرها سکونت دارند/ بخش مهمی از بار عمرانی و اجتماعی کشور بر دوش شهرداری‌ها/ ضرورت توجه برنامه و بودجه سال 96 کشور به کلان‌شهرها
9 دی 1395 , ساعت 21:23
یک‌سوم جمعیت کشور در کلان‌شهرها سکونت دارند/ بخش مهمی از بار عمرانی و اجتماعی کشور بر دوش شهرداری‌ها/ ضرورت توجه برنامه و بودجه سال 96 کشور به کلان‌شهرها

یک‌سوم جمعیت کشور در کلان‌شهرها سکونت دارند/ بخش مهمی از بار عمرانی و اجتماعی کشور بر دوش شهرداری‌ها/ ضرورت توجه برنامه و بودجه سال 96 کشور به کلان‌شهرها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، صادق نجفی در جمع کارشناسان ستاد بودجه شهرداری تبریز اظهار داشت: در حالی که ساز و کارهای فعالیت شهرداری‌ها، در دوره‌های مختلف، با تصویب قوانین سلیقه‌ای، تضعیف می‌شود، تنها نقطه امید مدیریت شهری، جهت‌گیری شهروندمدار در برنامه و بودجه سال است.

وی به نقش تعیین‌کننده شهرداری‌ها در توسعه عمران و اجتماعی  کشور اشاره و افزود: در نبود قوانین مدیریت شهری، بخش گسترده‌ای از برنامه‌های عمرانی و خدماتی شهرها با نقش‌آفرینی شهرداری‌ها صورت می گیرد و گاه به روستاها و شهرهای حریم نیز انتقال می‌یابد. از سوی دیگر، در بحث معضلات اجتماعی، شاهدیم که تامین عمده زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی بر عهده شهرداری‌ها است؛ این در حالی است که قوانین مصوب، کمترین حمایت را از برنامه‌های مدیریت شهری دارد.

نجفی با انتقاد از این‌که  در برنامه ششم توسعه، تنظیم و تخصیص بودجه شهرداری‌ها را بر عهده شورای برنامه‌ریزی استانداری‌ها گذاشته شده است، افزود: امروز در بحثی مثل مترو، شاهد هستیم که پیشرفت‌های صورت گرفته، عمدتاً با همت مالی شهرداری صورت گرفته و تزریق‌های دولتی مطابق انتظار نبوده است؛ با بر هم خوردن استقلال مالی شهرداری‌ها، طبیعتاً به همین پیشرفت‌هایی که به دشواری حاصل شده است نیز نمی‌توان امید داشت.

شهردار تبریز با تاکید بر این‌که رویکرد دولت و مجلس در خصوص شهرداری‌ها، باید به تناسب نقش شهرداری‌ها در توسعه کشور باشد، تصریح کرد: متاسفانه در بسیاری از اوقات، شاهد کسر کردن بودجه کلان‌شهرها و اختصاص آن به شهرهای کوچک‌تر هستیم؛ این رویکرد، فاقد زمینه‌های کارشناسی است و نه تنها باعث توسعه شهرهای کوچک‌تر نمی‌شود، بلکه نقش عمرانی، فرهنگی و اجتماعی کلان‌شهرهای کشور را محدود ساخت.

نماینده شهرداران کشورمان در شورای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، با بیان این‌که کم‌توجهی به مباحث مدیریت شهری، یک موضوع همیشگی است و هیچ‌گاه به دولت و مجلس خاصی محدود نبوده است، گفت: دولت تدبیر و امید از آغازین روزهای فعالیت، با همراه ساختن مدیران استانی با مدیریت هماهنگی شهری، گام‌های موثری برداشته است؛ با این حال در برنامه و بودجه 96 ارایه شده، خلاهایی است که از مجلس انتظار می‌رود با رفع آن، زمینه‌های تقویت برنامه‌های شهری را فراهم کند.

نجفی در ادامه به فصل بودجه‌ریزی سال 96 شهرداری تبریز اشاره و خاطرنشان کرد: خروجی بودجه سال آینده، باید بر مبنای رفع نیازهای واقعی شهر تدوین شود؛ این رویکرد در صورت تنظیم زمان‌بندی‌های لازم، تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز گردشگری را نیز به همراه داشته و در خدمت برنامه‌های تبریز 2018 خواهد بود.

شهردار تبریز تصریح کرد: سمت و سوی این روند باید به سمت درآمدهای پایدار باشد و هزینه‌های جاری را به طرز هدفمند و اصولی، مدیریت کند.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت