درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, برگزیده, دیگر حوزه ها, سیاست  »   بصیرت از فتنه رمز گشایی می کند/شناخت فتنه و تبیین آن برای مردم ایجاد تفرقه نیست
9 دی 1395 , ساعت 21:26

بصیرت از فتنه رمز گشایی می کند/شناخت فتنه و تبیین آن برای مردم ایجاد تفرقه نیست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، محمد جواد لاریجانی، معاون امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در سالروز حماسه 9 دی در جمع مردم خمینی شهر، در سخنانی اظهار کرد: خدا را شکرگزارم که در جمع شما مردم ولایت مدار و شهید پرور خمینی شهر هستم. ما باید خداوند را به خاطر نعمت های فراوانش شکرگزار باشیم که در رأس همه این نعمت ها، نعمت ولایت است.

وی ادامه داد: ما گرد هم آمده ایم تا راجع به یک حادثه مهم در تاریخ کشور صحبت کنیم  و از آن درس و عبرت بگیریم و آن فتنه ای بود که در سال 88 با صرف پول های فراوان توسط دشمنان اسلام برای ما واقع شد. دشمنی که قصد داشت نظام ما را ساقط کند، چون نظام ما دنبال اقامه دین بر اساس مکتب اهل بیت (ع) است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تصریح کرد: مهم است که ما بدانیم که این انحراف در عده ای بوجود آمد و چرا کسانی که دنباله رو انقلاب بودند، در این آزمایش موفق نبودند.

وی بیان کرد: در یک کلمه، بصیرت از فتنه رمز گشایی می کند. همان گونه که امام خمینی (ره)، تئوری مقاومت در برابر استکبار را بیان کرد. مقام معظم رهبری هم بخشی از مفاهیم مهم را احیا کردند که یکی از آن مفاهیم، بصیرت است. در مکتب اهل بیت(ع)، بصیرت دارای ویژگی خاصی است و اسلام بر اساس بصیرت استوار شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تصریح کرد: خداوند می فرماید دعوت خداوند که محور تمام تفکرات است، بر پایه بصیرت است. این بصیرت در مکتب اهل بیت (ع)، دارای چارچوب است. بصیرت در مکتب اهل بیت (ع)، از تفقه دین می آید. تفقه مصباح بصیرت است. تفقه دین در مکتب اهل بیت (ع) مبتنی بر کتاب و عترت است و چارچوب دارد.

لاریجانی اظهار کرد: مطلبی که باید به آن اشاره کرد این است که بصیرت باید مقدماتی داشته باشد، چون فتنه انواع مختلفی دارد. دیروز یک نوع فتنه بود، امروز یک نوع فتنه است و در آینده فتنه های دیگری بوجود می آید.

وی افزود: اولین جزء بصیرت این است که بدانیم کجا هستیم.‌ شأن و وضعیت خود را واقع بینانه بشناسیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: امروز یکی از کارهای دشمنان این است که تصویرهای مختلفی را به مردم و مسئولان القاء کنند. مثلا تصویری به مسئولان القاء می کنند که آنها احساس کنند در ته دره هستند. بر همین اساس، عده ای گفتند که ما نمی توانیم با آمریکا مقابله کنیم و آمریکا در عرض 5دقیقه می تواند کشور ما را نابود کند. البته در جواب این طرز تفکر باید گفت که آمریکا و ناتو ده سال است که نتوانسته است طالبان را شکست دهد و ایران مثل یک شیر در منطقه مانده است.

لاریجانی بیان کرد: تصویر دیگری که دشمنان برای مسئولان ترسیم می کنند، استیصال است و نهایتاَ برخی می گویند که تحریم ها ما را مجبور کرده است که کوتاه بیاییم. پس باید متوجه باشیم که رکن اول بصیرت این است که شرایط خود را بشناسیم نه کمتر و نه بیشتر.

وی ادامه داد: یکی از کارهای دیگر دشمن این است که تصویر بدی را از نظام در ذهن مردم ایجاد کنند و القائات گوناگونی را با انواع دروغها پمپاژ می کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه بیان کرد: در گذشته فقها می گفتند که کسی پول می گیرد که دروغ بگوید. آن موقع به این حرف می خندیدند؛ اما الان می بینیم که چنین کاری یک بیزینس شده است و طرف در تلویزیون و سایت های مختلف پول می گیرد که فقط دروغ بگوید.

لاریجانی افزود: حتی در زمان فتنه، شبکه ای را درست کردند که رانندگان تاکسی، در طول مسیر به مسافران خود فقط دروغ بگویند و تصویری در ذهن مردم القاء کنند که نمی شود اسلام را پیاده کرد و ما باید با آمریکا کوتاه بیاییم، اما نهایتا دیدید که تمام قدرت های غربی و نوکران آنها و خط بنی امیه در عربستان جمع شدند تا انقلاب ما را ساقط کنند، اما موفق نشدند.

وی اظهار کرد: در امور علمی و صنعت اتمی که متاسفانه با عدم رعایت برخی نظرات رهبری، در آن آسیب دیدیم؛ ما برای خود یک ابرقدرت هستیم و دشمنان بدانند که توانمندی اتمی ایران آسیب پذیر نیست. دشمنان ما در آینده متوجه خواهند شد که چه بنیه علمی و اتمی عظیمی در ایران وجود دارد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه گفت: در سالهای آینده در منطقه و خاورمیانه ایران تنها کشوری خواهد بود که هزاران خانه خود را با رآکتور اتمی روشن خواهد کرد.

وی بیان کرد: انقلاب ما در همه ابعاد به خصوص در زمینه علمی صنعت اتمی آنقدر رشد کرد که دشمن می گفت شما خیلی رشید شده اید و باید قدتان را کوتاه کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: برجام، بیانگر نگرانی دشمنان از بلندشدن قد ما بود. این تصویر قدبلندی را دشمنان می خواهند از مردم بگیرند، اما باید بدانند که تمام قدرت ما نشأت گرفته از مکتب اهل بیت (ع) است. با پایبندی به مکتب اهل بیت (ع) است که ما پیشرفت کرده ایم، پس بصیرت یعنی بدانیم که کار ما و قدرت ما چه چیزی است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: رکن دوم اقامه دین این است که وظیفه خود را تشخیص دهیم و تشخیص مان به اندازه و به موقع باشد. یک آدم غیر بصیر وظیفه خود را به درستی تشخیص نمی دهد. ممکن است گاهی تشخیص بدهد اما به موقع نباشد. حتی گاهی ممکن است تشخیص بدهد و به موقع هم باشد، اما به اندازه نباشد.

وی اظهار کرد: رکن سوم اقامه دین، ولایت است. یعنی حتی اقامه نماز بدون ولایت هم درست نیست.

لاریجانی افزود: از امام معصوم(ع) روایت داریم که پایه اسلام پنج چیز است. اقامه نماز، روزه ،‌حج ،‌ زکات و ولایت که آنها تکمیل نمی شوند مگر با ولایت.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: یکی از فقهای قدیم می گوید که ما قبلا فکر می کردیم ولایت شعبه ای از نبوت است، اما بعد از مطالعه این حدیث و مثل آن فهمیدیم که ولایت یک کار مثل نماز و روزه است لذا ولایت جزو اصول عملی اسلام است.

وی بیان کرد: همان گونه که بیان شد ابتدا باید نسبت به حکومت خود حساس باشیم. این اولین اصل و کارشیعه در امر ولایت است. یعنی اگر حاکم مشروع بود واجب است که از او حمایت کنیم. دوم باید ملاک مشروعیت حاکم را بدانیم یعنی شیعه اثنی عشری می داند که حاکم مشروع نیست مگر به نحوی که اهل بیت(ع) گفته اند و سومین موضوع این است که باید مصداق ولایت را بشناسیم.

لاریجانی بیان کرد: شیعه چه عالم، چه کاسب و چه کارگر باید در یک صف به مسئله ولایت بپردازد و باید مصداق آن را بشناسند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: امروز مصداق ولایت مشروع، ولایت آیت الله العظمی امام خامنه ای است. البته این امر مربوط به علاقه فردی افراد نیست، بلکه یک وظیفه شرعی است.

وی افزود: بزرگترین یادگار امام راحل احیای ولایت است. عده ای می گفتند که ما به امام خمینی (ره) علاقه زیادی داشته ایم اما علاقه آنها شخصی بوده است.

محمد جواد لاریجانی گفت: شیخ مفید درباره انحرافات برخی منحرفان و فرقه های ضاله می گوید این افراد منحرف سه ویژگی داشتند. آنها شخصیت پیامبراسلام را برتر از شرع می دانستند و می گفتند ما مخلص پیامبر و امام زمانمان هستیم. این افراد علاقه به پیامبر و امامشان را بالاتر از شرع می دانستند. ویژگی دوم این افراد این است که می گویند در جامعه کنونی ما ممکن است حلال و حرام رعایت نشود والان زمان اجرای احکام دین نیست. لذا این گونه افراد مکتب فارسی و پارسی را درست کرده و نبش قبر کوروش را انجام می دهند و اگر کسی گفت چرا فلان کار را کرده ای  یا نکرده ای؟ می گویند قلب باید پاک باشد. ویژگی سوم این افراد هم ادعای ارتباطات ویژه است. در نهایت باید گفت که اعتقاد به ولی فقیه، یک امر علاقه ای و سلیقه ای نیست، بلکه یک وظیفه شرعی است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: یکی از بهانه های دشمن علیه کشور ما، موضوع حقوق بشر است و می گویند که ملت ایران و هیچ ملتی حق ندارد حکومت خود را بر اساس اسلام واقعی بنا  کند. اسلامی که آنها می خواهند اسلامی مثل داعش است. آنها با گردن زدن و جگرخواری و دست و پا قطع کردن کاری ندارند، بلکه آنها با اسلام مکتب اهل بیت (ع) مشکل دارند.

وی گفت: حق ولی امر بر ما این است که از او حمایت کنیم که این امر بالاترین حقوق است. برخی در جامعه هستند که آلوده به فتنه هم هستند، اما مردم را دعوت می کنند که نباید دروغ گفت و نباید فلان خلاف را کرد. این حرفها حرف خوبی است اما اصل را رعایت نکرده اند و بالاترین ظلم یعنی ظلم در حق ولایت فقیه را انجام داده اند. چطور می شود فردی که بالاترین ظلم را در فتنه 88 انجام داده است بگوید که ظلم بد است، دروغ بد است و آنها را انجام ندهید. باید به آنها گفت بله دروغ بد است اما بدترین دروغ ها، دروغ درباره ولایت است.

لاریجانی تصریح کرد: بر اساس روایات بدترین دروغها، دروغ درباره ولایت است. اینکه بگوییم این حق ولایت، حق او نیست یا حق او را کتمان کنیم یا در برابر تهاجمات به ولی فقیه، سکوت کنیم بدترین دروغ ها است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: در روایات داریم که سه چهارم قرآن راجع به ولایت است. اما باید قرآن را با عینک ولایت بخوانید تا به این موضوع برسید. خداوند می فرماید اقامه دین اگر فقط اقامه نماز باشد، تفرقه در آن مهم نیست و این یک تنوع است. اینکه کافران به اسلام فشار می آورند، اقامه دینی است که براساس مکتب اهل بیت (ع) است و لذا بصیرت یک شاخصه دارد که آن هم ولایت است و اگر این بصیرت را قدر بدانیم درفتنه های مختلف درامان خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در آستانه انتخابات هستیم و باید پرسید که این موضوع چه ربطی به موضوع ولایت دارد. باید گفت انتخابات یعنی حقی که ولی  به ملت داده است و گفته است که شما یکی از بازوان اجرایی من را انتخاب کنید. یعنی ولی امر، بخشی از حق خود را به مردم داده است. کسی که در مجلس یا دولت یا قوه قضائیه مسئولیت دارد باید احساس کند که بازوی ولی امر است. وقتی که شخصی در مقام مسئولیت یک کار را انجام می دهد، باید شکرگزار باشد که در مقام بازوی ولی فقیه این کار را انجام داده است و لذا اگر کارها را بر اساس این تفکر انجام دادیم، همه کارها ثواب می شود.

لاریجانی تصریح کرد: باید پرسید چطور می شود که بازوی ولی امر باشیم، اما مخالف نظر ولی امر حرکت کنیم. اگر یک فرد برخلاف نظر مقام رهبری حرکت کرد از آن لحظه ظلم واقعی شروع می شود و تمام کارهایش منحرف می شود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: اگر کسی مسئولیتی پیدا کرد و به هر دلیلی احساس کرد که نظرش با نظر رهبری موافق نیست باید بگوید که من این مسئولیت را نمی پذیرم واین همان صداقت است.

وی گفت: در جریان فتنه 88 انحراف از دین در برخی بوجود آمد و افرادی که در بین خود ما بودند، منحرف شدند و لذا باید از خود مراقبت کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: مهم است که در مراسم یادبود 9 دی این مسائل را برای مردم تبیین کنیم که از یک سوراخ دو بار گزیده نشوند. البته آنها می گویند که نباید تفرقه بین مردم انداخت و وحدت ملاک است، در حالی که شناخت فتنه و تبیین آن برای مردم ایجاد تفرقه نیست. اسلام تا آخر کار پای اصول خود ایستاده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: پس اینکه امروزه افرادی درباره فتنه می گویند که حرف های ما تفرقه ایجاد می کند، حرف غلطی است و به نوعی قرآن بر نیزه کردن است. عده ای می گفتند که در فتنه 88 تعدادی روبه روی هم قرار گرفتند در صورتی که عده ای رو به روی ولایت قرار گرفتند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه بیان کرد: نباید اینگونه باشد که رهبری همه موضوعات را هم برای مسئولین و هم برای مردم تبیین کنند، اما آنها کار خود را بکنند و ازهر دوکلمه حرفهایشان یکی رهبری باشد، اما نهایتا کار خود را بکند.

وی در پایان گفت: خداوند انشاءالله حب اهل بیت (ع)  را از دل ما بیرون نبرد و حیات ما را طیب کند. انشاء الله خداوند ما را برای اقامه دین مأمور کند که در اقامه دین تفرقه نشود. انشاء الله روزهای پیروزی نزدیک است.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت