درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   آسیا و اقیانوسیه, اخبار کوتاه, اروپا و آمریکا, برگزیده, جهان  »   دیلی‌کالر: حجم مشکلات فعلی افغانستان بیشتر از تعهدات آمریکاست
4 دی 1395 , ساعت 14:20
دیلی‌کالر: حجم مشکلات فعلی افغانستان بیشتر از تعهدات آمریکاست

دیلی‌کالر: حجم مشکلات فعلی افغانستان بیشتر از تعهدات آمریکاست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس،‌ سرانجام ایالات متحده آمریکا به طور اساسی به واقعیت‌های جنگ افغانستان اعتراف کرد.

حجم مشکلات فعلی افغانستان بیشتر از تعهدات آمریکاست

ارزیابی تازه وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» درباره ماموریت آمریکا در افغانستان از وضعیت تیره و تار امنیتی در این کشور حکایت دارد.

این گزارش که از بدتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان پرده برداشته، نشان می‌دهد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا یک ماموریت دشواری را در افغانستان پیش رو دارد و مسئولیت طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا را به عهده خواهد گرفت.

مجموع این ارزیابی پنتاگون بر 2 نظریه استوار است: حجم مشکلات فعلی افغانستان بیشتر از تعهدات آمریکا از افغانستان است و تنها برنامه آموزشی و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان مشکل این کشور را حل نمی‌کنند بلکه به مرور زمان چنین راهبردی به طور چشمگیری متزلزل خواهد شد.

دیلی‌کالر نوشت: ماموریت حمایت قاطع به رهبری آمریکا در افغانستان تخمین می‌زند که حدود 10 درصد خاک افغانستان در اختیار طالبان قرار دارد، همچنین 200 درصد مناطق محل منازعه بوده و درگیر‌ی‌های مسلحانه بین طالبان و حکومت مرکزی در این مناطق در جریان است.

در این گزارش آمده است، هر چند دولت افغانستان در حفظ شهرهای بزرگ موفق بوده، اما در مناطق روستایی با مقاومت شورشیان از جمله طالبان مواجه است.

پنتاگون می‌افزاید: پس از اتمام ماموریت نیروهایی آمریکایی در افغانستان در سال 2014 میلادی با اینکه ارتش افغانستان شاهد پیشرفت‌های خوبی بوده اما ظرفیت و توانایی این نیروها در اجرای عملیات تهاجمی، پشتیبانی با محدودیت‌های مواجه است.

طالبان در افغانستان قدرتمندتر شده است

همچنین در این گزارش آمده است که طالبان نسبت به هر زمانی دیگری قدرت گرفته و مناطق بیشتری را در افغانستان تصرف کرده است. این گروه توانایی این را پیدا کردند که شهرهای بزرگ را در افغانستان در محاصره خود قرار دهند و در مناطق روستایی نیروهای امنیتی افغانستان را به چالش بکشند.

از سویی هم طالبان تلفات سنگینی را به نیروهای امنیتی افغانستان وارد کرده و ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که روزانه 18 نیروی امنیتی افغانستان در مبارزه با تروریسم کشته می‌شوند.

تنها در ماه آگوست سال جاری میلادی 900 تن از نظامیان افغانستانی کشته شده و روند استخدام در صفوف این نیروها به حدی نبوده که بتواند جای این نیروها را پر کنند.

افغانستان با تهدیدات جدی مواجه است

در این گزارش تهدیدات موجود در افغانستان نیز بررسی شده و افغانستان کشوری عنوان شده که با خطرات جدی روبرو است، این کشور با تهدیدات شبه‌نظامیان و شبکه‌های افراطی مانند طالبان، شبکه حقانی و القاعده مواجه است.

این گزارش هشدار داده است که شبکه القاعده بصورت محدودی از گروه‌های تروریستی که نیروهای ائتلاف بین‌المللی و نیروهای افغانستان را مورد هدف قرار می‌دهند، حمایت می‌کند.

در این گزارش پنتاگون آمده است که گروه‌های تروریستی و نهادهای بنیادگرایی به صورت بسیار وسیعی در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان فعالیت دارند و شماری از این گروه‌های فعال تروریستی که در فهرست سیاه آمریکا نیز قرار دارند یک فضای پیچیده تهدید آمیزی را در منطقه ایجاد کرده‌اند.

ترامپ روزهای سختی در مورد افغانستان پیش‌رو خواهد داشت

در گذشته اوباما رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که حدود 9 هزار سرباز آمریکایی را تا آخر سال 2017 میلادی در افغانستان حفظ می‌کند و اکثر این نیروها در پایگاه‌های بزرگ آمریکایی در افغانستان حضور خواهند داشت.

اکنون باید ترام‍‍پ رئیس جمهور منتخب آمریکا تصمیم بگیرد که چه تعداد نیروهای آمریکایی را در افغانستان حفظ می‌کند، چه راهبردی را در قبال افغانستان در پیش خواهد گرفت و برای از بین بردن تهدیدات طالبان در افغانستان چگونه با پاکستان وارد معامله می‌شود.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت