درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, برگزیده, سیاست, مجلس شورای اسلامی  »   فراکسیون زنان مجلس کند عمل می‌کند
4 دی 1395 , ساعت 14:54
فراکسیون زنان مجلس کند عمل می‌کند

فراکسیون زنان مجلس کند عمل می‌کند

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن، زهرا نژاد بهرام گفت: اگرچه فراکسیون زنان نتوانست هنگام ترمیم کابینه یک وزیر زن را از دولت به عنوان یک مطالبه اجتماعی و سیاسی طلب کند؛ اما انتظار داریم در حوزه پست‌های خالی مانده در برخی سازمان‌ها فشار زیادی را به دولت بیاورد و ارتقای سطح مشارکت سیاسی زنان را طلب کند. متاسفانه تا کنون این اتفاق نیفتاده است و تنها یک مورد داشتیم که زهرا احمدی پور به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب شد.

این فعال حوزه زنان با بیان اینکه نیازهای جدی زنان درحوزه‌های امنیت، اشتغال و ارتقای سطح منزلت اجتماعی زنان تعریف می‌شود، گفت: ما تاکنون ندیده‌ایم که نمایندگان زن مجلس در این حوزه‌ها اقدامی انجام داده باشند البته ممکن است اقدامی شده باشد ولی اطلاع رسانی صورت نگرفته باشد. این وضعیت موجب می‌شود که نتوانیم لابی‌های دیگری را برای رفع نیازهای زنان در این حوزه‌ها انجام دهیم.

وی افزود: به نظر می‌رسد ارتباط فراکسیون زنان با جامعه مدنی کم است. با توجه به آنکه تعداد اعضای فراکسیون زنان افزایش یافته است.بهتر است تا میزان ارتباط آنها با نهادهای مدنی و سازمان‌های زنان بیشتر شود تا بتوانند از تجارب آنها استفاده کنند ولی ما این کار را کمرنگ می‌بینیم. این فراکسیون در ارتباط گیری با بدنه جامعه نتوانسته قوی عمل کند. علاوه بر آن لازم است نمایندگان زن با زنان جامعه گفت‌وگو کنند.

این فعال حوزه زنان تأکید کرد: اگر چنین گفت‌وگوهایی هم انجام شده است پس چرا فراکسیون زنان خبر آن را منعکس نکرده است و هنوز مسائل زنان روی زمین است؟ البته معتقد نیستم طی شش ماه می‌توان کار بسیار بزرگی انجام داد اما می‌توان نشانه‌های اقدامات اعضای این فراکسیون را دید.

نژادبهرام در ادامه گفت:7 ماه از آغاز به کار نمایندگان زن مجلس می‌گذرد، حضور آنها چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی نسبتا خوب بوده است اما به علت مطالبات روز افزون در حوزه زنان لازم است نمایندگان زن نسبت به افزایش مطالبات حساس‌تر باشند. بنابراین از آنان انتظار بیشتری می‌رود. در واقع مطالبات بر زمین مانده ای در حوزه زنان وجود دارد که به آن ها پاسخ داده نشده این در حالیست که مطالبات جدیدی نیز به این حوزه اضافه شده است.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی کار نمایندگان زن سخت‌تر است. به عنوان نمونه اگر در ابتدای کار مجلس دهم از نمایندگان زن توقع داشتیم که طرحی درباره امنیت شغلی زنان ارائه دهند اکنون علاوه بر اینکه انتظار داریم به این موضوع بپردازند، توقع حضور پررنگ تردر عرصه بین المللی را داریم.

نژاد بهرام با بیان اینکه رابطه مجلس و دولت حداقلی است، اظهارکرد: حمایت به معنای سوال نکردن و یامطالبه نداشتن از دولت نیست بلکه به معنای شیطنت و آشوب نکردن است.

وی با اشاره به مسوولیت های نمایندگان در قبال زنان گفت: نمایندگان مرد نیز باید دغدغه مسائل زنان را داشته باشند و تنها درباره مسائل کلی اظهار نظر نکنند، چرا که زنان به آنان رأی داده‌اند بنابراین تنها نمایندگان زن نباید به مطالبات زنان بپردازند. البته عملا تنها زنان مجلس پیگیر مطالبات بانوان هستند.

این فعال حوزه زنان اضافه کرد: نمایندگان زن مسئولیت دو سویه دارند چرا که هم نمایندگی زنان را بر عهده دارند و هم نماینده کل ملت ایران هستند. به عنوان نمونه در حال حاضر که تهاجمات و نقدهای بسیاری نسبت به برجام می‌شود. چرا نمایندگان زن در این زمینه سکوت کرده اند؟ آنان باید درباره امتیازات و مشکلات برجام و شرایط ایران در جامعه جهانی اظهار نظر کنند؛ چرا که این موضوع یکی از مسائل اساسی کشور ماست.

وی افزود: فدریکا موگرینی- مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا- نخستین فردی بود که نسبت به موضع ترامپ به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا درباره برجام اظهار نگرانی کرد. پس چرا نمایندگان مجلس ما از جمله نمایندگان زن سکوت کردند و تنها چند نفر به این موضوع پرداختند؟ این در حالیست که برجام مسئله همه است. بنابراین نمایندگان مجلس باید فعالانه به این موضوع بپردازند. در واقع مطالبه گری نه تنها در موضوع زنان بلکه در حوزه عمومی نیز دیده نمی‌شود.

این فعال حوزه زنان با بیان اینکه مطالبه گری به معنای درگیری، آشوب و ایجاد تنش نیست، گفت: مطالبه گری یعنی نمایندگان زن مانند همه نمایندگان از هیات رئیسه مجلس درخواست کنند که وزیر امور خارجه یا عضو مذاکره کننده هسته‌ای شرایط برجام را برای آنها تشریح کند، نه اینکه تنها شنونده باشند و هیچ گونه اظهار نظری نکنند و پیشنهادی ارائه ندهند.

نژادبهرام در پایان اظهارکرد: چالش‌های زیادی بین دولت و مجلس در زمینه برنامه ششم توسعه وجود داشته است. زنان مجلس در این وضعیت چه اقدامی انجام داده‌اند و چه نقشی داشته‌اند؟ نمایندگان زن باید فعالانه تر عمل کنند. آنان نباید فراموش کنند که در شرایطی وارد مجلس شده‌اند که باور زیادی به توانایی این زنان وجود نداشت. بنابراین باید در زمینه موضوعات تخصصی جدی‌تر وارد شوند و دیدگاه‌های خود را درباره برنامه ششم توسعه مطرح کنند. زنان مجلس باید در حوزه‌های مختلف حضور داشته باشند و دیده شوند تا در دور آتی مجلس تعداد آنها افزایش یابد. رأی دهندگان باید اثر عملیاتی از حضور نمایندگان زن در مجلس ببینند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت