درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, برگزیده, سیاست, شخصیت ها  »   اعتراف تاریخی ظریف و شجاعتی که کاش وجود داشت!
2 دی 1395 , ساعت 14:05
اعتراف تاریخی ظریف و شجاعتی که کاش وجود داشت!

اعتراف تاریخی ظریف و شجاعتی که کاش وجود داشت!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از یزدرسا؛ این روزها که برجام و برجامیان حال خوبی ندارند و هر روز شاهد اخبار تاسف‌باری در رابطه با این توافق هستیم، باز هم یکی از برجامیان خبرساز شد. خبر مربوط به اعتراف تاریخی جواد ظریف به عنوان نفر اول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌شود که او به اشتباه خود در مذاکرات اعتراف کرد. ظریف البته هنور این اعتراف را در پیشگاه افکار عمومی اعلام نکرده و معلوم نیست او این مقدار شجاعت دارد که این اذعان را رو به روی مردم هم بیان کند یا نه. وی اعتراف به اشتباهش را روز دوشنبه 29 آذر ماه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرده است.

اعتراف‌هایی که جواد کریمی قدوسی در گفتگو با مهر اینگونه آن‌ها را نقل می‌کند: آقای ظریف در این جلسه با صراحت گفت که من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم و به حرف جان کری اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم، اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم، می‌پذیرم که اشتباه کردم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم، به جان کری بعد از نقض عهد اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت، گفتم که شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین می‌گوید: آقای ظریف این نکته را هم در کمیسیون گفت که قبلاً جان کری و ارنست مونیز به ما گفتند که اگر قانون داماتو به سنا برود، ما روش‌هایی داریم که جلوی آن را بگیریم.

این سخنان ظریف در حالی است که شکست برجام شرایطی را به وجود آورده که حالا سر نخواستن آن دعوا افتاده است. به طوری که رئیس‌جمهور در سخنرانی خود در روز دانشجو با قلب واقعیت‌های فرایند مذاکرات، سعی کرد از مسئولیت برجام شانه خالی کند و آن را به مردم و رهبری گره بزند! این حالی است که تا قبل از این از برجام با عنوان پیروزی بزرگ، معجزه قرن، آفتاب تابان و… یاد می‌شد! بعد از تاکید علی اکبر ولایتی و علی لاریجانی و همچنین اذعان صالحی به اشتباهاتی که در مسیر مذاکرات صورت گرفته، حالا اعتراف تاریخی جواد ظریف به اشتباهش در این مسیر از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

جواد ظریف البته سه سال قبل نیز در جلسه کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس به اشتباه خودش مبنی بر طولانی شدن دیدارش با جان کری و همچنین گفت وگوی تلفنی روحانی با اوباما اذعان کرده بود و آن‌ها را اقداماتی نابجا دانسته بود. اعترافی که آنگاه که ظریف آن ها را در تیتر یک روزنامه کیهان دید، -به گفته‌ی خودش- راهی بیمارستان شد!

جواد ظریف در شرایطی به اشتباه خودش مبنی بر اعتماد به جان کری اعتراف کرده که چند ماه قبل، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی توهین آمیز در رابطه با مذاکرات هسته‌ای با ایران گفته بود: «شما می توانید همیشه به یاد داشته باشید و شاید با کمی آب و تاب دادن آن را برای نوه‌های خود تعریف کنید، به آن‌ها بگوئید چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و چطور قدرت متقاعد کننده‌ای که داشتید موجب شد او تسلیم شود.»

البته اذعان ظریف به اشتباهش در مذاکرات هسته‌ای از این جهت که بالاخره وی حاضر شده اشتباهش را بپذیرد قابل تقدیر است، اما ای کاش این شجاعت در او وجود داشته باشد که به طور علنی به اشتباهاتش اذعان کند و بدین شکل تجربه‌ای گرانبها را در اختیار ملت ایران قرار دهد و البته به خاطر هزینه‌ای که به مردم و منافع ملی تحمیل کرده از آن‌ها عذرخواهی کند. ای کاش جناب رئیس‌جمهور نیز همان‌گونه که بر نقض برجام توسط آمریکایی‌ها اذعان کرده، بر اشتباهش در اعتماد به غرب نیز اعتراف کند و مسیری که در این مدت به واسطه آن‌ها منافع مردم را قربانی کرده است، اصلاح کند و بیش از این به کشور ضربه نزند.

وحید سالار

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت