درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, برگزیده, دیگر حوزه ها, سیاست  »   برجام در راستای آرامش در جامعه داخلی و بین المللی بود
2 دی 1395 , ساعت 13:19
برجام در راستای آرامش در  جامعه داخلی و بین المللی بود

برجام در راستای آرامش در جامعه داخلی و بین المللی بود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از ایسنا ،حسین امیری خامکانی  در همایش حقوق شهروندی که  در محل پردیس خواجه نصیر کرمان برگزار شد اظهار کرد: ارائه منشور حقوق شهروندی یک نوع سرمایه گذاری است و لازمه اعتماد عمومی است زیرا که هر جامعه ای بیش از هر چیز نیاز به اعتماد عمومی دارد و این مهم لازمه ترمیم گسست اجتماعی است.

وی ادامه داد: در هر جامعه ای که حق و حقوق مردم چه توسط حاکمیت و چه توسط یکدیگر رعایت نشود، قطعا مردم هم حق و حقوق حاکمیت را به رسمیت نخواهند شناخت و این یک امر دو طرفه است و اگر همه چیز شفاف نباشد، قطعا مردم حقوق یکدیگر را تضییع خواهند کرد و این مهم به یک تقابل و گسست اجتماعی تبدیل خواهد شد.

امیری با بیان اینکه خطرناک ترین پدیده اجتماعی یک جامعه، گسست اجتماعی است که منجر به مبارزه منفی، نادیده گرفتن قوانین توسط افراد، بی توجهی به ارزش ها و حتی ارزش های دینی و اجتماعی و بی توجهی به قانون خواهد شد افزود: یکی از مسائل مهم اجتماع، بی توجهی به قانون و بی توجهی به ارزش ها و راه و رسم و مبارزه منفی با آن است که در نهایت منجر به آسیب های اجتماعی خواهد شد و در مقابله با آن، اعتماد عمومی منجر به اتحاد در جامعه خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سرمایه اجتماعی هر جامعه اعتماد عمومی، قانون پذیری ، اخلاق و مشارکت عمومی است اظهار کرد: ریشه اصلی بحران های اقتصادی و اجتماعی کاهش سرمایه های اجتماعی است و کاهش مشارکت های عمومی به سرمایه اجتماعی لطمه می زند و اگر قانونمندی در جامعه دچار مشکل و اخلاق در جامعه دچار مشکل و ضربه شود، به تدریج به بداخلاقی در جامعه منجر خواهد شد و به سرمایه اجتماعی لطمه می زند.

امیری گفت: در جوامع بسیار توسعه یافته هم بدون مسوولیت پذیری مردم، اداره جامعه سخت خواهد بود و  معتقدیم علاوه بر حقوق شهروندی، باید به مسوولیت های شهروندی هم توجه شود، و در این راستا متاسفانه سیستم آموزشی کشور عمدتا آموزش عمومی بوده و در این راستا باید به سمت آموزش های اختصاصی حرکت کنیم.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به وضعیت سیاسی کشور و عملکرد دولت یازدهم اشاره و اظهار کرد: برجام با همه رفتارهای سیاسی گذشته کشور در دولت قبلی که یک روند فرسایشی را برای ما ایجاد کرده بود، با همت و تلاش دولت یازدهم ایجاد شد و معتقدیم که برجام در راستای اعتماد عمومی و آرامش مردم یک تعامل ایجاد و عامل تنش زدایی بود و این دیپلماسی در راستای ایجاد آرامش در جامعه داخلی و بین الملل بود.

وی با با تاکید بر اینکه برجام یک پیروزی بود تصریح کرد: اگر بدعهدی نیز امروز ایجاد شود از طرف مقابل است و قطعا ما بد عهدی نخواهیم کرد و آمریکا هم می داند اگر بدعهدی کند اتحاد کشورها حول خود را از دست خواهد داد.

امیری با تاکید بر اینکه پیروزی دیگر دولت تدبیر و امید دیپلماسی نفتی بود، اظهار کرد: متاسفانه پس از اعمال تحریم ها، ایران عملا از سبد نفتی اوپک خارج شده بود و کشورهای عربی سهم ما را گرفته بودند و مدتی به ساختار و قوانین اوپک اهمیت نمی دادند که دیپلماسی دو ساله دولت تدبیر و امید موجب شد اعضای اوپک بفهمند باید جلوی این روند گرفته شود که خوشبختانه منجر شد ساختار اوپک احیا و  همچنین بپذیرند که ما باید تولیدمان را افزایش دهیم و همین امر موجب آرامش در بازار نفت دنیا نیز شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت