درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   آسیا و اقیانوسیه, اخبار کوتاه, برگزیده, جهان, صنعت، معدن و تجارت  »   چین خواستار تامین امنیت معدن «مس عینک» افغانستان برای استخراج شد
22 آذر 1395 , ساعت 15:37
چین خواستار تامین امنیت معدن «مس عینک» افغانستان برای استخراج شد

چین خواستار تامین امنیت معدن «مس عینک» افغانستان برای استخراج شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن، خبرگزاری «جمهور» افغانستان روز دوشنبه به نقل از «یاوجینگ» نوشت که مس ‌عینک برای کشور چین اهمیت ویژه دارد از اینرو دولت باید امنیت این منطقه را برای انجام فعالیت های معدنی چینی ها تامین کند.
سفیر چین گفت: دو مشکل عمده شامل «نبود امنیت» و «موجودیت آثار تاریخی» انجام کار استخراج از معدن مس عینک را با دشواری مواجه کرده است.
پس از اظهارات سفیر چین مبنی تامین امنیت منطقه مس عینک»، برای آغاز کار استخراج ، «نجیب دانش»، معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت که مس‌عینک از امن‌ ترین مناطق در استان لوگر به شمار می‌رود، ولی با این وجود، نهادهای امنیتی برای افزایش تامین امنیت آن تلاش می ‌کند.
وی یادآور شد: در حال حاضر بیش از یکهزار و 700 نیروی امنیتی در 87 پاسگاه مامور تامین امنیت منطقه معدن مس‌عنیک شده اند.
بزرگترین معدن مس افغانستان و دومین معدن مس جهان موسوم به معدن مس «عینک» در منطقه «محمد آغه» استان «لوگر» در 30 کیلومتری جنوب غرب کابل واقع شده است.
هشت سال پیش یک شرکت چینی به نام «MCC» در مناقصه این معدن برنده شد، اما به دلایل مسائل امنیتی کار خود را در نیمه راه متوقف کرد.
پیشتر «محی الدین نوری سخنگوی وزارت معادن افغانستان به خبرنگار ایرنا در کابل گفته بود که شرکت «MCC» چینی سند امکان سنجی خود را برای عملیاتی کردن دوباره معدن مس «عینک» به این وزارتخانه ارایه کرده است.
وی گفت: وزارت معادن و نفت افغانستان به دنبال دریافت این سند امکان سنجی، یک شرکت معتبر بین المللی را برای مطالعه این سند استخدام کرده که کار مطالعات آن پایان یافته و نظرات و نتایج خود را به این وزارتخانه ارایه کرده است.
قرارداد استخراج از معدن مس عینک در سال 2008 میلادی و در دوران ریاست جمهوری «حامد کرزی» بین یک شرکت چینی و وزارت معادن و نفت افغانستان به امضا رسید.
شرکت چینی مطابق این قرارداد متعهد شد که پنج میلیارد دلار در طرح بهره برداری از این معدن سرمایه گذاری کند، اما شرکت چینی در میانه راه اعلام کرد که به دلیل ناامنی قادر به ادامه فعالیت نخواهد بود.
سخنگوی وزارت معادن و نفت افغانستان افزود که این وزارتخانه، مطالعات و نتایج این شرکت بین المللی را از نگاه فنی مورد رسیدگی قرار خواهد داد و سپس درباره پیشنهاد شرکت چینی و آغاز فعالیت دوباره معدن مس عینک تصمیم گیری خواهد کرد.
وی گفت: آغاز این کار ، گام عملی درباره اجرای این قرارداد محسوب می شود که باید در سال های قبل انجام می شد، اما به تاخیر افتاده بود.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت