درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, اقتصاد, برگزیده, دیگر حوزه ها, دیگر حوزه ها, سیاست  »   روند رو به رشد ارقام فرهنگی بودجه/ ارشاد ۱۶.۵ درصد رشد بودجه دارد
17 آذر 1395 , ساعت 11:58
روند رو به رشد ارقام فرهنگی بودجه/ ارشاد ۱۶.۵ درصد رشد بودجه دارد

نگاهی آماری به بودجه فرهنگی کشور؛

روند رو به رشد ارقام فرهنگی بودجه/ ارشاد ۱۶.۵ درصد رشد بودجه دارد

لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۶ کشور نشان می‌دهد که بودجه بیشتر نهاد ها و دستگاههای فرهنگی افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن، لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور روز یکشنبه ۱۴ آذر از سوی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی تقدیم مجلس شد. این لایحه نشان می‌دهد که بودجه برخی وزارتخانه‌ها، نهادها و دستگاه‌های فرهنگی با افزایش مواجه شده است.

در گزارش زیر وضعیت بودجه پیشنهادی برخی دستگاه‌ها و نهادها در بخش فرهنگی کشور، بررسی شده است.

بر اساس این لایحه، بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سال آینده ۱۱ هزار و ۸۰۱ میلیارد و ۳۴۸ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۱۰ هزار و ۱۲۵ میلیارد و ۳۹۷ میلیون ریال، ۱۶.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین مطابق این لایحه، بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برای سال آینده ۷ هزار و ۸۱۲ میلیارد و ۶۶۱ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۶ هزار و ۹۸۷ میلیارد و ۷۰۴ میلیون ریال، ۱۱.۰۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این لایحه، بودجه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، برای سال آینده ۱۵هزار و ۹۸۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۱۳ هزار و ۳۵۸ میلیارد ریال، ۱۹.۶۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین مطابق این لایحه، بودجه سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی، برای سال آینده ۸۵۲ میلیارد و ۳۹۸ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۶۵۷ میلیارد و ۶۹۹ میلیون ریال، ۲۹.۶۰ درصد افزایشرا نشان می‌دهد.

همچنین مطابق این لایحه، بودجه سازمان تبلیغات اسلامی برای سال آینده ۳ هزار و ۷۷۵ میلیارد و ۵۲۷ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۳ هزار و ۱۴۰ میلیارد و ۵۲۲ میلیون ریال، ۲۰.۲۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این لایحه، بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای سال آینده ۲ هزار و ۸۵۱ میلیارد و ۷۴۳ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۲ هزار و ۳۰۱ میلیارد و ۳۲۶ میلیون ریال، ۲۳.۹۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین مطابق این لایحه، بودجه بنیاد سعدی که کارش گسترش زبان فارسی در جهان است، برای سال آینده ۱۰۶ میلیارد ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۷۱ میلیارد ریال، ۴۹.۲۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین مطابق این لایحه، بودجه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای سال آینده ۱ هزار و ۱۴۸ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۹۴۴ میلیارد ریال، ۲۱.۶۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این لایحه، بودجه کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برای سال آینده ۱۹۵ میلیارد و ۸۶۴ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۱۶۵ میلیارد و ۸۱۴ میلیون ریال، ۱۸.۱۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین مطابق این لایحه، بودجه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای سال آینده ۱ هزار و ۴۲۰ میلیارد و ۴۱۴ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۱ هزار و ۲۴۸ میلیارد و ۲۳۸ میلیون ریال، ۱۳.۷۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این لایحه، بودجه فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای سال آینده ۱۷۱ میلیارد و ۱۰ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۱۴۷ میلیارد و ۵۹۶ میلیون ریال، ۱۵.۸۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین مطابق این لایحه، بودجه فرهنگستان هنر برای سال آینده ۱۲۹ میلیارد و ۷۰ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۱۱۹ میلیارد و ۸۰۴ میلیون ریال، ۷.۷۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این لایحه، بودجه بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس برای سال آینده ۸۳۱ میلیارد و ۶۷ میلیون ریال، پیشنهاد شده است که در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال جاری، یعنی ۶۲۰ میلیارد و ۵۸۵ میلیون ریال، ۳۳.۹۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مهر

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت