درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, اقتصاد, برگزیده, دیگر حوزه ها  »   افزایش 130 درصدی اعتبارات سازمان محیط زیست برای سال 96
17 آذر 1395 , ساعت 12:04
افزایش 130 درصدی اعتبارات سازمان محیط زیست برای سال 96

افزایش 130 درصدی اعتبارات سازمان محیط زیست برای سال 96

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن، سید محمد مجابی گفت: دولت در تنظیم بودجه سال 96 درون زا بودن، برون گرایی، دانش بنیان بودن، عدالت محور و مردمی بودن را به عنوان رویکردهای اصلی در پیش گرفت و توجه ویژه ای را در نظام بودجه ریزی خود بر این اساس ایجاد کرد و موضوعات خاصی را بر اساس مطالبات اجتماعی در دستور کار قرار داد.
مجابی ماهیت این موضوعات خاص را آب و فاضلاب، محیط زیست و توسعه شبکه ریلی کشور ذکر کرد و گفت: گرچه میزان رشد کل منابع مالی کشور نسبت به سال 95 کمتر از 10 درصد است، اما دولت در لایحه بودجه ای که تهیه کرد، میزان رشد اعتبارات سازمان محیط زیست را بیش از 130 درصد در نظر گرفت و به همین دلیل در سال 96 شاهد رشد بیش از 130 درصدی اعتبارات این سازمان بر اساس لایحه 96 هستیم.
مجابی تاکید کرد: اهمیت این افزایش بودجه به این جهت است که میانگین رشد اعتبارات در بودجه 96 دولت کمتر از 10 درصد است و این توجه، نشان از نگاه ویژه دولت به محیط زیست دارد.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بودجه سال 95 سازمان محیط زیست حدود 260 میلیارد تومان بود که سال 96 به بیش از 600 میلیارد تومان افزایش یافت.
مجابی گفت: نکته حائز اهمیت در لایحه بودجه سال 96 این است که چند ردیف ویژه برای محیط زیست در نظر گرفته شده است که عبارتند از ردیف ویژه برای مقابله با گرد و غبار و تغییرات اقلیم و کاهش آلودگی هوا که به صورت ویژه، دولت به این دو طرح توجه کرده است و امیدواریم بتوانیم از این اعتبارات در سال 96 برای بهبود وضعیت موجود بهره لازم را ببریم.
وی افزود: آنچه باز هم اهمیت دارد، این است که با توجه به کنوانسیون تغییرات آب و هوا به ویژه تفاهم نامه پاریس، در بودجه کل کشور در سال 96، طرحی برای بحث تغییر اقلیم دیده شده است.

*** توسعه اکوتوریسم در راستای اقتصاد مقاومتی، برنامه سازمان محیط زیست است
مجابی در خصوص رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: قطعا یکی از مباحث عمده ای که سازمان محیط زیست دنبال می کند فعال کردن بحث اقتصاد مقاومتی است.
وی اظهار کرد: از آنجا که نگاه درون گرا در اقتصاد مقاومتی مطرح است بنابراین یکی از مهمترین اولویت ها افزایش راندمان و بهره وری است و افزایش بهره وری هم دقیقا در راستای سیاست های محیط زیست و سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب است.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اعتقاد ما بر این است که می توانیم از ظرفیت هایی که در اکوتوریسم داریم به تقویت وضعیت اقتصاد مقاومتی کمک کنیم.
علمی 9014**
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور*انتشار: زهره محتشمی پور

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت