درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, برگزیده, یادداشت  »   دهکده ای به وسعت تنهایی!
21 آذر 1395 , ساعت 0:34
دهکده ای به وسعت تنهایی!

درآمدی بر شبکه های اجتماعی،

دهکده ای به وسعت تنهایی!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن، امروزه در عصری زندگی می کنیم که از آن به نام دهکده ی جهانی یاد می شود؛ و چه تعبیر به جایی است! جهانی به این وسعت با تکنولوژی، طوری به هم نزدیک گشته که از دهکده هم کوچکتر جلوه می کند، بشر همیشه توانسته است با پیشرفت های علمی، خود و دیگر انسانها را به آرامشی فراتر برساند اما این پیشرفت ها شاید همیشه هم خوب نباشد!

از زمانی که زندگی انسان ها ماشینی شد و جهان به دهکده ای الکترونیکی تبدیل گشت، مشکلات بشری بیش از پیش نمایان شد، شاید در گذشته علل افزایش مرگ و میر انسانها نبود پیشرفت های علم پزشکی بود، اما امروزه مردم از فشار های کاری و تنش های اجتماعی وارده دچار حملات عصبی و کاهش عمر می شوند.
یکی از مشکلاتی که امروزه گریبان گیر همه، علی الخصوص ایرانیان شده است، موضوع استفاده بی رویه و بیش از حد از شبکه های اجتماعی و اینترنتی می باشد.

شاید در آغاز ورود این تکنولوژی امید های زیادی به آینده ی آن بود اما با کمی تامل همه می توانند به این نتیجه برسند که مضرات آن بیشتر از مزایایش می باشد و مشکلات زیادی را در جامعه بوجود آورده است. یکی از عوامل چشمگیر آن این است که همه، و مخصوصا جوانان را درگیر خود کرده است و آنها را از آداب و رسوم و سنن ایرانی دور می کند. دیگر صله رحم معنی خود را از دست  داده؛ شب نشینی های خانوادگی از بین رفته؛ طلاق باز هم آمارش بیشتر از ازدواج است.

فاصله هایی که این شبکه های اجتماعی به درون خانواده ها انداخته، مردم را دچار مشکلات بسیاری کرده که ذکر کردیم اما واقعا هدف از ایجاد این امکانات ارتباطی، نتایج فعلی بود؟

شبکه های اجتماعی ابزاری بسیار مفید در راستای مخاطب سنجی مراکز و ذائقه شناسی دولت ها نسبت به ملت هایشان می تواند باشد، به طوری که اگر کمی دقت کنیم، مردم در شبکه های اجتماعی سعی در به نمایش گذاشتن سبک زندگی خود و آرمانها و آرزوهایشان دارند و این اطلاعات بسیار مفید و پرکاربرد است، اما سخن این جاست که واقعا عده ای بیشتر عمرشان را صرف این امکانات می کنند و به جای پیشرفت، پسرفت را نیز از آن ها شاهدیم، علم سعی در تسهیل امور و پیشرفت انسان دارد نه نتیجه عکس!

دلیل عمده ی وضعیت فعلی جامعه و جوانان، در دسترس بودن این شبکه ها و اعتیاد جوانان و در کل کاربران به آنهاست، زیرا زمانی که تنها با لمس صفحه ی گوشی همراه می توان در تمام شرایط و لحظه های زندگی به این امکانات دسترسی داشت، پس مطمئنا زمینه اعتیاد نیز در این مورد افزایش می یابد.

مردم دیگر گفت گوی اینترنتی را به دید و بازدید های حضوری ترجیح می دهند! و این امر واقعا یعنی فاجعه! یعنی زندگی بی احساس و ربات گونه!

اگر بیشتر به آسیب های موجود در این زمینه توجه کنیم در می یابیم که شبکه های اجتماعی و در کل تلفن های همراه که امروزه در دسترس بزرگ و کوچک، پیر و جوان و همگان هستند، علاوه بر این که شخص را از خانواده می رباید، طرز تفکر و حتی طرز تربیت شخص را نیز مورد آسیب قرار می دهد، کودکی که بدون اطلاع از آسیب های جامعه با تصاویر و مدیاهای ناهنجار روبرو می شود، تربیت آن زیر سوال رفته و آثار مخرب این موارد در آینده گریبان گیر شخص و جامعه می شود.

خانه هایی که دیگر صدای خنده و گریه در آنها نمی پیچد! سفره هایی که بدون دورهمی های خانوادگی پهن می شود! درد و دل هایی که با هر غریبه ای گفته می شود جز نزدیک ترین اشخاص خانواده و….

متاسفیم برای این جامعه و انسان هایی که سعی در به زیر سوال بردن کرامات انسانی دارند.

امیدواریم روزی برسد که فرهنگ و شعور ما انسان ها به قدری بالا رود که نتیجه آن همبستگی باشد نه از هم گسیختگی و ناهنجاری!

 

 

نویسنده:H.N.M

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت