درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, برگزیده, جامعه, سلامت  »   ابتلای 78 میلیون نفر در جهان به ایدز/ سرمایه گذاری در درمان ایدز جواب داده است
11 آذر 1395 , ساعت 13:59
ابتلای 78 میلیون نفر در جهان به ایدز/ سرمایه گذاری در درمان ایدز جواب داده است

ابتلای 78 میلیون نفر در جهان به ایدز/ سرمایه گذاری در درمان ایدز جواب داده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از ایرنا از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، «میشل سیدیبه» امروز پنجشنبه در پیامی که به مناسبت روز جهانی ایدز منتشر شد، تاکید کرد: با دسترسی به درمان، افرادی که با ایدز زندگی می کنند از عمر طولانی تری بهره مند شده اند.
در این پیام آمده است: روز جهانی ایدز را با اعلام همبستگی با 78 میلیون انسانی که تا به امروز به ویروس اچ.آی.وی مبتلا شده و با به یاد آوردن خاطره 35 میلیون نفری گرامی می داریم که جان خود را در اثر بیماری های مرتبط با ایدز از دست داده اند.
جهان تعهد خود نسبت به پایان بخشیدن همه گیری ایدز تا سال 2030 را در قالب اهداف توسعه پایدار اعلام کرده است. ما شاهد شتاب روزافزون کشورها در پاسخ به این همه گیری هستیم.
بیش از 18 میلیون انسان اکنون تحت درمان حیات بخش با داروهای ضد اچ.آی.وی بوده و کشورهای زیادی در مسیر حذف تقریبا کامل انتقال اچ.آی.وی از مادر به کودک هستند.
ما در نبرد خود در برابر همه گیری ایدز در حال پیروز شدن هستیم ولی این پیشرفت در همه جا دیده نمی شود. موارد جدید عفونت این ویروس در میان بزرگسالان رو به کاهش نبوده و به خصوص زنان جوان در معرض خطری مضاعف برای ابتلا به آن هستند.
در ارتباط با این ویروس، مخاطرات سه جانبه اند: خطر بالای عفونت اچ.آی.وی، میزان پایین آزمایش تشخیص اچ.آی.وی و پایبندی ضعیف به درمان ضد اچ.آی.وی.
بیماری های همزمان در میان افرادی که با این ویروس زندگی می کنند، مانند سل، سرطان دهانه رحم و هپاتیت نوع ب و ث، احتمال دستیابی به هدف کاهش تعداد مرگ های ناشی از ایدز به زیر 500 هزار مورد تا 2020را به طور جدی تهدید می کند.
بیماری سل به تنهایی مسئول یک سوم مرگ های ناشی از ایدز در 2015 بوده و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در میان زنانی که با اچ.آی.وی زندگی می کنند، چهار تا پنج برابر بیشتر است.
اگر دنیا می خواهد به هدف 2020 دست یابد، باید موضوع ایدز را از حالت انزوا به سرعت خارج کند.

**سرمایه گذاری روی درمان ایدز جواب داده است
مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز در ادامه این پیام می افزاید:
سرمایه گذاری روی درمان اچ.آی.وی جواب داده ولی افراد با سنین بیشتر از 50 سال که با ویروس زندگی می کنند، شامل کسانی که تحت درمان ضد اچ.آی.وی هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های غیرواگیر مرتبط با سن هستند، که خود بر روند پیشرفت بیماری تاثیر منفی می گذارد.
صرف نظر از موقعیت فردی، ما همگی نیازمند اطلاعات و وسایلی هستیم که ما را در برابر این ویروس محافظت و دسترسی به داروهای ضد اچ.آی.وی را در صورت نیاز میسر کند.
بسیاری از پیچیدگی های ویروس اچ.آی.وی را می توان با رویکردی حل کرد که نیازهای هر فرد را در مراحل مختلف چرخه زندگی پاسخ می دهد.
مخاطرات و چالش هایی که افراد با آن روبرو هستند، در طول زندگی شان تغییر می کند و این نشانگر نیاز ما به تطبیق راهبردهای پیشگیری و درمان اچ آی وی در مراحل مختلف زندگی از تولد تا کهنسالی است.
موفقیت هایی که تا به حال بدست آورده ایم ما را به آینده امیدوار می کند ولی نگاه ما به جلو نباید همراه با خشنودی بیش از حد باشد.
ایدز به پایان نرسیده هرچند که می تواند برسد؛ چالش های اساسی اجرایی، مالی و سیاسی کماکان موجود است، اما اینها نباید ما را باز دارند.
اینک وقت حرکت دسته جمعی ما رو به جلو است تا همه کودکان زندگی خود را عاری از اچ.آی.وی آغاز کنند، جوانان و بزرگسالان در شرایط عاری از این ویروس به رشد و زندگی ادامه دهند و دسترسی به درمان ضد اچ.آی.وی هر روز بیشتر شود تا همه ما در شرایطی عاری از اچ.آی.وی زندگی کنیم.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از ایرنا، یکم دسامبر از سال 1988 میلادی روز جهانی ایدز نامگذاری شده است تا به عموم مردم یادآوری شود که این ویروس در کمین سلامت انسان ها بوده و همه باید در زمینه مقابله با این بیماری و جلوگیری از گسترش آن تلاش کنند.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت