درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   آسیا و اقیانوسیه, اخبار کوتاه, اروپا و آمریکا, برگزیده, جهان  »   رویکرد قابل تامل ترامپ درقبال پاکستان: باافتخار به حل مشکلات پاکستان کمک می کنم
11 آذر 1395 , ساعت 10:21
رویکرد قابل تامل ترامپ درقبال پاکستان: باافتخار به حل مشکلات پاکستان کمک می کنم

رویکرد قابل تامل ترامپ درقبال پاکستان: باافتخار به حل مشکلات پاکستان کمک می کنم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از بیانیه ای که دفتر نخست وزیری پاکستان درخصوص این تماس تلفنی صادر کرد، دونالد ترامپ برای ایفای نقش در جهت یافتن راه حل هایی برای مشکلات اساسی پاکستان، ابراز تمایل و علاقه مندی کرده است.
طبق بیاینه یاد شده، ترامپ در این گفت و گوی تلفنی به نواز شریف گفت: ‘آماده و علاقه مندم که هرکاری شما بخواهید، انجام دهم تا راه حلی برای مشکلات اساسی پیدا کنیم. این باعث افتخار من است و شخصا آن را انجام خواهم داد.’
‘هر وقت مایل بودید، حتی روز قبل از 20 ژانویه که قرار است ریاست جمهوری را رسما بدست بگیرم، می توانید با من تماس بگیرید.’
نواز شریف در این گفت و گو از ترامپ برای سفر به پاکستان دعوت کرد که وی نیز در پاسخ گفت: بسیار علاقه مندم به کشور بسیار جالب و سرزمین عالی یک ملت جالب سفر کنم.
‘لطفا از قول من به مردم پاکستان بگویید که مردم جالبی هستید و تمام پاکستانی هایی که من می شناسم، افرادی فوق العاده اند.’
ترامپ همچنین به تمجید از نواز شریف پرداخت و گفت: شهرت و آوازه بسیار خوبی دارید. آدم بسیار خوبی هستید. کارهای خیره کننده ای انجام داده اید که در همه جا دیده می شود. منتظرم به زودی شما رو ببینم.
‘آقای نخست وزیر الان که دارم با شما صحبت می کنم، احساس می کنم دارم با شخصی حرف می زنم که از گذشته های دور او را می شناختم. کشور شما سرزمینی فوق العاد با فرصت های بی نظیر است. مردم پاکستان، از باهوش ترین مردم جهان هستند.’
لحن عجیت ترامپ در گفت و گوی تلفنی با نواز شریف، بسیاری از سیاستمداران را به تعجب واداشته و این سوال مطرح است که حرف های ترامپ تا حد می تواند به واقعیت نزدیک باشد.
تماس تلفنی شب گذشته نواز شریف با ترامپ، اولین تماس آنها و دومین پیام تبریک نخست وزیر پاکستان به رئیس جمهوری منتخب آمریکا بود.
نخست وزیر پاکستان دولت پاکستان همزمان با روز پیروزی ترامپ در انتخابات، جزو نخستین رهبرانی بود که با صدور بیانیه ای ، رسما پیروزی ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا را به وی تبریک گفت و تاکید کرد دولت پاکستان آماده همکاری با دولت جدید آمریکا است.
وی در پیام کتبی خود، پیروزی ترامپ در انتخابات را پیروزی مردم آمریکا توصیف کرده است.
پاکستانی ها هم مثل مردم بسیاری از نقاط جهان، از پیروزی ترامپ در این انتخابات متعجب هستند. تا روز قبل از انتخابات، بسیاری از مردم، رسانه ها و حتی تحلیل گران صاحب نام و سیاستمداران برجسته این کشور تصور می کردند هیلاری کلینتون بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا تکیه خواهد زد.
نظر بسیاری از تحلیل گران این کشور حاکی است که نتیجه انتخابات آمریکا هرچه که باشد، برای پاکستان حکم نتیجه ‘بد و بدتر’ را دارد. این نوع نگاه، چیزی است که سیاست سازان، تحلیل گران و برخی مقام های رسمی پاکستان در اظهارنظرها و مصاحبه های خود با ایرنا و رسانه های مختلف پاکستان، به آن اذعان داشته اند.
اما حالا لحن صحبت های ترامپ با نواز شریف، حاکی از آن است که تحلیل های سیاسی پیش از پیروزی او، بویژه در خصوص رویکرد او به پاکستان، شاید چندان دقیق نبوده باشد.
تحلیل گران پاکستانی بر این باور بودند که هیلاری کلینتون گزینه ‘بد’ و دونالد ترامپ گزینه ‘بدتر’ برای پاکستان خواهد بود زیرا کلینتون یک دمکرات است و زمانی هم وزیر امور خارجه آمریکا بوده و سیاست ها و رویکردهای او برای پاکستان تاحدودی قابل پیش بینی است اما دونالد ترامپ علاوه بر اینکه مواضع تندی در قبال جوامع مسلمان دارد، پیش بینی سیاست های او برای پاکستان چندان آسان نخواهد بود.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت