درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   اخبار کوتاه, برگزیده, فرهنگ و هنر, کتاب  »   تجربه «خیابان کتاب» در پایتخت/ شهرداری با ۹ فیلم به «فجر» می‌آید
21 آبان 1395 , ساعت 13:21
تجربه «خیابان کتاب» در پایتخت/ شهرداری با ۹ فیلم به «فجر» می‌آید

تجربه «خیابان کتاب» در پایتخت/ شهرداری با ۹ فیلم به «فجر» می‌آید

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حاشیه حضور در نمایشگاه مطبوعات ضمن تشریح برنامه‌های این سازمان برای هفته کتاب گفت: همان طور که می دانید سازمان فرهنگی هنری شهرداری، عضو شورای سیاست گذاری هفته کتاب است. آخرین جلسه این شورا هم چند روز پیش با حضور آقای صالحی امیری وزیر ارشاد برگزار شد و قرار شد امسال برنامه‌های متنوعی در هفته کتاب داشته باشیم که حجم شان، ۳ برابر برنامه‌های سال گذشته است. یکی از این برنامه‌ها، «خیابان کتاب» است که البته با توجه به نامش، الزاما در خیابان برگزار نمی‌شود. مثلا یکی از محل‌های اجرای این برنامه، پارک قیطریه یا محل دیگرش، فرودگاه امام خمینی(ره) و پایانه‌های جنوبی و غربی تهران است.

وی افزود: در طرح خیابان کتاب، تخفیف حداکثری در فروش کتاب به مردم و دانش آموزان داده می‌شود. کتاب‌هایی هم که در این طرح عرضه می‌شوند، کتاب‌های مورد نیاز مردم و آن عناوینی هستند که بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند. هر دانش آموز و دانشجویی هم که در هفته کتاب به مراکز سازمان فرهنگی هنری مراجعه کرده و ثبت نام کند، می‌تواند به مدت یک سال از عضویت رایگان کتابخانه های شهرداری تهران استفاده کند. کتابخانه‌های شهرداری در حال حاضر در تهران ۳۸۰ باب است. کتابخانه های دولتی ۳۸ باب هستند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه گفت: برنامه‌های متنوع رونمایی کتاب، از جمله مواردی است که در برنامه‌ریزی‌ها برای هفته کتاب در نظر گرفته ایم. یکی از کتاب هایی در این هفته رونمایی می شود و مورد تائید مقام معظم رهبری بوده، کتاب گردآوری شده از شعرهایی است که شاعران کشورمان درباره شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه سروده‌اند. ما در سازمان این کتاب را گردآوری و منتشر کرده‌ایم و قرار است در هفته کتاب رونمایی شود. همچنین در جلسه‌ای که با آقای صالحی امیری داشتیم، قرار شد مشکلات بازار نشر مورد بررسی قرار گرفته و آن مواردی که توسط شهرداری تهران قابل حل است به ما محول شود تا در جلسه ای با حضور آقای قالیباف درباره شان گفتگو کنیم.

صلاحی در بخش دیگری از سخنانش درباره برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در هفته کتاب امسال گفت: ۳۸۰ باب کتابخانه شهرداری، هر کدام یک برنامه دارند. به عنوان مثال یک کتابخانه برنامه نذر کتاب دارد، دیگری هبه کتاب، یکی چهره به چهره، کتابخانه دیگری تجلیل از کتابداران محله دارد و همین طور هر کتابخانه یک برنامه مستقل و متفاوت از دیگر کتابخانه ها دارد که در مجموع ۳۸۰ برنامه در کتابخانه های سازمان برگزار خواهد شد. عناوین همه این برنامه ها هم در جلسه مورد اشاره ای که با آقای صالحی امیری داشتیم، به ایشان تحویل داده شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تازگی و متفاوت بودن برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در هفته کتاب گفت: برنامه «خیابان کتاب» تا به حال نبوده و امسال اولین دوره اجرایی‌اش را داریم. پیش از این هم برنامه‌های متعدد در نظر گرفته نمی شد و کاری عنوان می شد و همه هم آن را انجام می دادند. امسال هم، دوستان در سازمان پیشنهادهایشان را مطرح کردند و از میان شان برنامه هایی را استخراج کردیم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره برنامه این سازمان برای توسعه کتابخانه‌های تهران گفت: برای این کار حتما برنامه داریم. در سال گذشته، سازمان در تهران ۸۵ باب کتابخانه داشت. امسال این رقم به عدد ۳۸۰ باب رسیده است. این نکته را هم درباره فعالیت دیگری که در هفته کتاب انجام می دهیم، اضافه کنم که تابستان امسال طرح «پویش کتابخوانی» را برگزار کردیم که قرار شد در آن جوانان تهرانی کتاب گرفته، مطالعه کرده و خلاصه اش را ارائه کنند. در این طرح قرار شده به ۳۰۰ نفر، ۳۰۰ دوچرخه اعطا شود. جوایز این پویش در هفته کتاب اعطا خواهد شد.

صلاحی درباره تولیدات سینمایی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: سال گذشته در سازمان، تولید فیلم نداشتیم. فقط سهم ۵۱ درصدی از یک فیلم را خریدیم. اما امسال ۹ فیلم را تولید می‌کنیم که به امید خدا به جشنواره فیلم فجر خواهند رسید و ۱۰ مستند ۳۰ دقیقه تلویزیونی هم در دست تهیه داریم. یکی از کارگردانانی که در این زمینه با ما همکاری دارد آقای جعفری جوزانی است. قرارداد و هماهنگی های لازم برای اکران این فیلم ها انجام شده است؛ ضمن این که ۵ پردیس سینمایی هم در تهران داریم که برای اکران فیلم ها روی آن ها حساب کرده ایم.

مهر

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت