درباره ما

آمده ايم تا.... شايد بتوان گفت امروز رسانه هاي گروهي اصلي ترين مراكز تحقق آمريت اسلامي به معروف و تحذير مجموعه ها و مديريتها از منكرهاي اجتماعي هستند. منكر هنگامي كه بعد اجتماعي به خود مي گيرد، تأثيرگذاري كلان مي يابد و بنا بر مقتضاي عقل و شرع هر چه منكر تأثيرگذارتر، وجوب تحذير از آن اولي تر. اما آنچه در اين ميان از استلزامات حسن فاعلي در انجام اين فريضه كفايي به حساب می آید، استقلال رسانه از هرگونه وابستگي حزبي، جناحي و مالي است، امري كه در صورت عدم تحقق آن، رسانه را ناخودآگاه با خطر يكسويه نگري و ابزار تمايلات گروهها و لابي ها شدن مواجه مي سازد. توفيق رسانه در انجام امر و نهي البته نه از آن جهت است كه مانند حكم يك قاضي در مصدر صدور حكم، ضمانت اجرايي داشته باشد و همچنین نه از آن روي كه با وجدان تخلف و منكر توان عزل و نصب داشته باشد؛ بلكه كار ويژه اصلي رسانه را مي بايست در حوزه ارتباط وثيق آن با افكار و وجدان عمومي جستجو نمود. توجه عمومي در جامعه هنگامي كه به وجود فساد در مراكز سياسي و اقتصادي جلب شد، ديگر فرصتي براي كانونهاي فسادپرور جهت توجيه و فرار از بار سنگين قضاوت عمومي باقي نخواهد گذاشت. چشمان نگران "شخصيت ملي" از پيگيري اين مطالبه انصراف نخواهد داد، چرا كه وجود منكر در اين مجموعه ها را باور نموده است؛ رشوه نمي گيرد، چراكه قضاوتش متأثر از منافع مادي نيست؛ و توصيه نمي پذيرد، چراكه در قضاوت خود بي رحم است! بر همين اساس است كه وجود يك رسانه مستقل و متعهد بيش و پيش از هر ابزار عمومي مي تواند با نماياندن آنچه در نهانخانه هاي كانونهاي فسادزا مي گذرد، اولاً امنيت زايش و تكثير را از آنان سلب نمايد و ثانياً كانونهاي فسادپرور اقتصادي را در زايش قدرت سياسي عقيم بگذارد. اين موقعيت و فرصت ويژه البته از نگاهي ديگر مي تواند به يك تهديد جامع تبديل شود و آن هنگامي است كه رسانه آنچنان در انتقال اطلاعات و تحليل ها بي مبالات عمل كند كه از درهم آميختن اخبار دروغ و راست، ملغمه اي با طعم تلخ بي اعتمادي در كام مخاطب بنشاند. چه در اين حالت، رسانه با زاويه گرفتن از رسالت حقيقي، خود به منكري بزرگ تبديل می شود و در صورت تداوم اين روند، با پراكندن بذر بي اعتمادي در سطح جامعه، اثراتي بس مخربتر و پيچيده تر بر جاي خواهد نهاد. اما اكنون " سخن " آمده است تا با تلاش در جهت تخلق به صداقت و انصاف و صدالبته نهراسيدن از نعره هاي كانونهاي فساد و زياده خواهي، ايده و آرمان انقلابي ملت را در عرصه اطلاع رساني محقق كند و با كمك مؤثر به توزيع عادلانه اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه مردم، گامي به سوي عدالت رسانه اي بردارد تا چنين نباشد كه خبرهاي مورد نياز مردم در گردونه گران قيمت خبررساني ناعادلانه گم شود و كساني كه اميدوارانه در انتظار شنيدن و ديدن آثار تحول ناشي از حماسه 3 تير 84 هستند را محروم نمايد. و در اين راه تلاش ما اينست كه در باورمان خدا و حضور او و نقش اصلي او در همه امور همواره جايگاه محوري و بايسته خود را داشته باشد. انشاءالله. صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محسن زوار شماره تماس: 9930 161 0910 آدرس: نشانی: تبریز - پایینتر از چهارراه هفده شهریور - برج 39 - طبقه 5 مخاطبان سخن مي توانند انتقادات ، پيشنهادات و اخبار خود را در قسمت "ارتباط با ما" و info@sokhanpress.ir ارسال نمايند.

Close
»   برگزیده, جامعه, حوادث, در شهر  »   پیشگامی تبریز، در عرصه مدیریت بحران نیز مشهود است
28 مهر 1395 , ساعت 14:32
پیشگامی تبریز، در عرصه مدیریت بحران نیز مشهود است

مدیربهداشت و درمان جمعیت هلال احمر کشور:

پیشگامی تبریز، در عرصه مدیریت بحران نیز مشهود است

مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر کشور، تبریز را شهری پیشگام در عرصه مدیریت بحران دانست.

به گزارش سخن به نقل از شهریار، دکتر افشین علیخانی که در مراسم استقرار سیستم مدیریت بحران حضور داشت، با اشاره به اهمیت آشنایی شهروندان با اصول مدیریت بحران گفت: تمامی نهادها و سازمان ها، به نوعی و کم وبیش، با مسائل مدیریت بحران اشنا هستند؛ اما نکته مهم، اشنایی و آمادگی شهروندان با اصول مدیریت بحران و حوادث است.

وی افزود: هدف اصلی استقرار چنین سیستمی، ایجاد یک جامعه اماده برای مقابله به حوادث طبیعی و اثرات آن است و همین ضرورت، برای سازمان ها و نهادهای دخیل، تعیین تکلیف می کند تا برای آموزش شهروندان، همت کنند.

مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر کشور، همچنین برخی از اصول آموزشی در حوزه مدیریت بحرا ن را بیان و خاطرنشان کرد: با توجه به این امر که در زمان بروز پاره ای حوادث مانند زلزله، زمان تصمیم گیری بسیار اندک است، هر شهروندی باید اصول پناه گرفتن در خانه یا مکانی را که رد آن قرار دارد، بداند.

علیخانی، ضمن تاکید بر نهادینه شدن اصول مدیریت بحران در میان شهروندان، اظهار داشت: در عین حال، برای نوشتن دستورالعمل ها و تدوین و ایجاد تغییرات لازم در دستورالعمال های پیشین، زمان نیاز داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این نکته که تبریز، این بار هم در بحث مدیریت بحران پیشگام دیگر شهرها شده است، متذکر شد: طرحی که بر پایه مشارکت شهروندان بنا نشود، محکوم به شکست است و شهرداری تبریز، با درک این موضوع، برنامه های خود را بر پایه جلب مشارکت و همکاری شهروندان تنظیم کرده است که از این لحاظ، در بین دیگر شهرهای کشور، پیشگام محسوب می شود.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • عصرانه خبری
  • یادداشت و مقاله

  • آخرین اخبار

  • طراحی سایت